SASO 2902 Led Lighting Enerji verimliliği Etiketi

Led Modülleriniz ve Led driver ürünleriniz için Kurumumuz IECEE ve CB belgesi vermektedir. Daha sonra Ürününüze SASO 2870 VE SASO 2902 Göre Test raporu beyan ederek Resimde görülen etiket gibi EER Enerji label etiketi alınmalıdır. Etiket Tüm koli ve ürün üzerine uygulanmalıdır.

Sls.gov.sa sitesine başvuru yapmadan önde SASO 2902 test raporlarınızın temin edilmesi gerekmektedir. Bu konuda akrediteli laboratuvarımız Enerji label test raporunuzu 2000 h ve 6000h lik testler ile gerçekleştirmektedir. Led modüllerin ömür testleri Türkiyede ilk defa PTC Test laboratuvarımız tarafından gerçekleşir.

15 ayrı numune ile 8 ay süren testler teknolojik cihazlarımız ile TM21 hesapları ile birlikte enerji etiketleme sistemine başvuru yapabilirsiniz.

Bu uygulama SASO 2870: 2015 kapsamındaki tüm lambaları kapsamaktadır.

Test raporları, test tarihinden itibaren en fazla 2 yıl süreyle kayıt için geçerlidir.

Özel fabrikalar ve laboratuvarların Suudi Arabistan Krallığı dışından gelen test raporları ancak aşağıdaki durumlarda kabul edilecektir: Tam bir ILAC üyesinden ISO / IEC 17025 standardı olarak onaylanmıştır. Ulusal akreditasyon otoritesi tarafından imalat ülkesinden kabul edilmiştir. Suudi Arabistan test raporları krallığı içindeki özel fabrikalar ve laboratuarlar yalnızca  Suudi Akreditasyon Komitesi (SAC) tarafından ISO / IEC 17025 standardı olarak kabul edilmişlerse kabul edilecektir . Lamba testi için kullanılan ve SASO 2870’te listelenen standartlar laboratuvar kapsamında olup, yukarıdaki akreditasyon kapsamına girer. Akredite olmayan laboratuvarlar, akreditasyonu almak için ödemesiz bir süreye sahiptir. Test raporları bu laboratuarlardan kabul edilecek ve  akreditasyon daha önce alınmamışsa iptal edilecektir (31 Aralık 2016). Sertifika ve Etiketi SASO’dan almak için, bu uygulamalardaki tüm zorunlu alanları doldurmanız, ekleri eklemeniz ve başvuru sonunda sözleşmeyi kontrol etmeniz gerekir. Portal tüm alanların verilerini kontrol edecek ve eğer hepsi doğruysa, başvuru başarıyla gönderilecektir.

Saudi Arabia efficiency with Energy – Center Efficiency Energy

ELEKTRİKLİ ALETLER  – YAKIT TASARRUFU – LASTİKLER

 1. Klimalar İçin Enerji Verimliliği Kartları
 2. Buzdolapları için Enerji Verimliliği Kartları
 3. Çamaşır Makinaları için enerji Verimliliği Kartları
 4. Yakıt Tasarruf Kartı
 5. Lastik Kartları

Bu Enerji Verimliliği Kartları, müşterileri daha az enerji tüketirken daha iyi performans gösteren cihazı seçmelerine yardımcı olmak için satın almadan önce, elektrikli cihazları elektrik tüketen verimliliklerine göre karşılaştırmaları için güvenilir bir yol sunar. Elektrik tüketiminin verimliliği yıldız sayısı ile temsil edilir, böylece kartta gösterilen yıldız sayısı arttıkça, düşük elektrik enerjisi tüketimi bakımından cihazın verimliliği daha iyi olur.

Enerji verimliliği kartı, ev cihazına, müşterinin içeriğini kolayca görmesini sağlayacak şekilde yerleştirilmiştir.

Suudi Enerji Verimliliği Merkezi, Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Organizasyonu ile işbirliği içinde ve ilgili makamlar, en yaygın kullanılan elektrikli cihazlar için enerji verimliliği kartını hazırladı:

 1. Klimalar
 2. Buzdolapları ve Dondurucular
 3. Çamaşır makineleri

Enerjinin önemi verimlilik kartı

 • Ortalama tüketicinin, cihazları elektrik tüketimindeki etkinliklerine göre önceliklendirmesini sağlar.
 • Yurtiçi yakıt tüketimini azaltan ve yurtdışına ihraç edilen miktarları artıran ve milli gelir oranını yükselten elektrik enerjisi tüketimini rasyonelleştirmek.
 • Elektrik tüketiminin rasyonelleştirilmesi, elektrik yükünü azaltır ve yaz aylarında artan yüklerden kaynaklanan elektrik kesintilerini azaltır.
 • Yerel pazara yüksek verimli ekipman sağlamak için yerel üreticiler ve tedarikçiler arasında bir rekabet ruhu yaratın.

Split Klima için enerji verimliliği kartı:

 • Klima cihazları, enerji tüketen en ev aletleridir, bu nedenle klimanın ortalama tüketimini gösteren enerji verimliliği kartı verilir.
 • Klimalarda iki kart bulunur:
 1. İlki, minimum verimlilik göstergesi olan (6 yıldız) içerir.
 2. Yenisi, (7 yıldız) minimum verimlilik göstergesi olan (10 yıldız) içeriyor
 • Kartın enerji verimliliği katsayısını en az olması gereken EER katsayısını okuyarak cihazın enerji verimliliğini bilmek için kolay ve pratik bir yöntem kullanabiliriz (11.5).

Pencere Klima için Enerji Verimliliği Kartı:

 • Pencere klimalarının enerji verimliliği kartı, müşterinin cihazın enerji tüketim oranı hakkındaki farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır.
 • Pencere klimaları için 2 enerji verimliliği sınırı vardır:
 • 24.000’den fazla termal ünite üreten Pencere klimaları için minimum enerji verimliliği (3 yıldız) ‘dır.
 • Asgari enerji verimliliği 24.000’den az termal birim üreten Pencere klimaları için (5 yıldız) ‘dır.
 • Ayrıca 24.000’den fazla termal ünite üreten Pencere klimaları için 8,5 ve üzeri olması gereken EER kartının enerji verimliliği katsayısını ve 24,000’den fazla termal ünite üreten Pencere Klimaları için 9,7 değerini okuyarak tüketimi kolayca bilebiliriz.

Buzdolapları ve derin dondurucular için enerji verimliliği kartı

 • Tüketicinin enerji verimliliği konusundaki farkındalığını arttırmayı amaçlar.
 • Yıldız sayısı arttıkça, cihazın güç tüketimi de artar.
 • Buzdolapları ve derin dondurucular için minimum enerji verim katsayısı bir yıldızla eşdeğerdir.

Çamaşır makineleri için enerji verimliliği kartı

 • Tüketici enerji verimliliği bilincini arttırmayı amaçlar.
 • Yıldız sayısı arttıkça, cihazın güç tüketimi de artar.
 • Elektrikli ev çamaşır makinelerinde minimum enerji verim katsayısı 4 yıldıza eşittir.